חדשות: 04.02.2024

קהילת נשות הנדסת חשמל ומחשבים

כיצד מתפשט האור בסיליקון?

תחום המעגלים הפוטונים המשולבים (Photonic integrated circuits) מתמקד במזעור רכיבים פוטוניים ובהטמעתם בשבבים פוטוניים – מעגלים המבצעים מגוון פעולות חישוביות בפוטונים, ולא באלקטרונים כפי שקורה במעגלים אלקטרוניים. בדומה לשבבים בעולם האלקטרוניקה, גם בשבבים פוטוניים סיליקון הוא חומר גלם נפוץ מאוד. פוטוניקה מבוססת סיליקון היא תחום מתפתח הרלוונטי למסדי נתונים, לבינה מלאכותית, למחשוב קוונטי ועוד. היא מספקת קפיצת מדרגה בביצועיהם של שבבים וביחסי עלות-התועלת שלהם. עם זאת, למרות הרזולוציה הגבוהה של טכנולוגיות הייצור (ליתוגרפיה), המאפשרות ייצור מדויק של המבנים הרצויים, כלי האפיון עדיין אינם מאפשרים מיפוי מדויק של התכונות האופטיות של השבב, לרבות תנועת האור בתוכו. תחום המעגלים הפוטונים המשולבים (Photonic integrated circuits) מתמקד במזעור רכיבים פוטוניים ובהטמעתם בשבבים פוטוניים – מעגלים המבצעים מגוון פעולות חישוביות בפוטונים, ולא באלקטרונים כפי שקורה במעגלים אלקטרוניים. בדומה לשבבים בעולם האלקטרוניקה, גם בשבבים פוטוניים סיליקון הוא חומר גלם נפוץ מאוד. פוטוניקה מבוססת סיליקון היא תחום מתפתח הרלוונטי למסדי נתונים, לבינה מלאכותית, למחשוב קוונטי ועוד. היא מספקת קפיצת מדרגה בביצועיהם של שבבים וביחסי עלות-התועלת שלהם. עם זאת, למרות הרזולוציה הגבוהה של טכנולוגיות הייצור (ליתוגרפיה), המאפשרות ייצור מדויק של המבנים הרצויים, כלי האפיון עדיין אינם מאפשרים מיפוי מדויק של התכונות האופטיות של השבב, לרבות תנועת האור בתוכו. הסיבה לכך היא הקושי במידול של פגמים ואי-דיוקים בחומר – קושי הנובע מממדיהם הזעירים של התקנים אלה.

באתגר זה – דימות האור המתקדם במעגלים פוטוניים על השבב – עוסק מאמר חדש של ראש המעבדה למחקר פוטוני מתקדם פרופ' גיא ברטל והדוקטורנט מתן אילוז והשתתפה בו קבוצת המחקר של פרופ' אמיר רוזנטל. חוקרי הטכניון רתמו את התכונות האופטיות של הסיליקון כדי למפות את התפשטות האור בתוכו, זאת ללא צורך בפעולה פולשנית כלשהי המשנה את השבב. תהליך זה כולל מיפוי של השדה החשמלי של גלי האור ואפיון של האלמנטים המשפיעים על תנועת  האור – מוליכי הגל (waveguides) ומפצלי האלומות (beamsplitters).

התהליך שפיתחו מספק דימות של האור בתוך השבב הפוטוני בזמן אמת, ללא צורך לפגוע בשבב ובלי הפסד של נתונים. תהליך חדש זה צפוי להוביל לשיפור תהליכי תכן, ייצור ואופטימיזציה של שבבים פוטוניים במגוון תחומים ובהם טלקומוניקציה, מחשוב עתיר ביצועים, למידה חישובית, מדידת  מרחקים, דימות רפואי, חישה ומחשוב קוונטי. במחקר השתתפו קובי כהן, יעקב ח'יר-אלדין, יואב חזן ושי צסס. 


המחקר נתמך על ידי מרכז הלן דילר לטכנולוגיות קוונטיות בטכניון, המרכז למיקרו וננו אלקטרוניקה בטכניון והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.


למאמר ב-  OPTICA לחצו כאן

לאתר של גיא ברטל

תחומי מחקר

אלקטרומגנטיות ופוטוניקהמיקרואלקטרוניקה וננו- אלקטרוניקה
כל החדשות
יום מחקר – הפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים בטכניון
מרץ 28,2024

יום מחקר – הפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים בטכניון

אנו שמחים להמשיך במסורת של קיום יום מחקר פקולטי שנתי, היום בו כולנו נפגשים כדי לראות ולשמוע על מגוון...
בינה מלאכותית אמינה – סרטון חדש…
מרץ 25,2024

בינה מלאכותית אמינה – סרטון חדש…

נושא אחד, שלוש נקודות מבט.כיצד ליצור AI שאתה יכול לסמוך עליו? שלושה חברי סגל עסקו במחקר ייחודי ופורץ דרך...
דילוג לתוכן